Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 


DŘEVO - PRAVDA A MÝTY

Dřevo je zcela přírodní a obnovitelný materiál. Jedná se tedy o materiál ekologický, jehož využívání je šetrné jak k přírodě, tak k lidskému zdraví. Dřevo je příjemné na pohled i na dotek.

Dřevo jako stavební materiál

Dřevo je čistý přírodní materiál z obnovitelných zdrojů a navíc má pro stavbu domů vynikající vlastnosti. Přestože se mnoho investorů a stavebníků dívá na tento stavební materiál s nedůvěrou, za což mohou zejména některé rozšířené mýty, je velmi jednoduché vyjmenovat obrovské množství pozitivních vlastností dřeva a vyvrátit některé předsudky.

 

Přednosti dřeva

dřevo dýchá společně s námi a je schopné čistit a filtrovat vzduch
již 20 cm masivního dřeva splňuje přísné normy na tepelné ztráty
dřevo  částečně pohlcuje pachy (cigaretový kouř) a částečně pohlcuje prach
dřevo absorbuje škodlivé civilizační produkty
dřevěné stěny dokáží regulovat relativní vlhkost v místnosti v rozmezí zhruba 50-60%, což jsou hodnoty příjemné pro život
výstavba ze dřeva může probíhat celý rok bez ohledu na počasí a povětrnostní podmínky
dřevěné stavby mají dlouhou životnost
dřevo příjemně voní a je velmi krásné pohledově, psychologicky uklidňující svoji nenapodobitelnou strukturou

 

Mýty a předsudky o dřevě

Dřevo lehce hoří a tím pádem lehce shoří dřevěná stavba
Statické vlastnosti dřeva se působením ohně mění daleko pomaleji než statické vlastnosti betonových nebo ocelových prvků. Dřevo navíc obsahuje zhruba 15% vody, která se při požáru nejprve musí vypařit. Navíc ohořelá vrstva dřeva působí jako izolant proti dalšímu šíření požáru.

Dřevo má malou životnost
Jednoduchým důkazem opaku jsou stovky let staré roubenky, které můžeme nalézt v mnoha městech a vesničkách na Šumavě nebo v Podkrkonoší.

Dřevo nemá potřebnou pevnost pro výstavbu větších staveb
V dnešní době se ze dřeva staví např. několikapatrové hotely, haly, mosty a průmyslové stavby. Dřevo je velmi oblíbené, protože přes svoji vysokou pevnost má nízkou váhu.

Dřevo má špatné izolační vlastnosti
Dřevo je špatný vodič tepla a proto funguje jako výborný izolant. Ve stavbách ze dřeva tedy nevytápíte stěny jako u zděných staveb, ale vytápíte prostor mezi nimi.

Pokud se v místě stavby mění vlhkost, dřevo nelze použít
Dřevo je velmi oblíbeným materiálem například pro budování saun. S proměnlivou vlhkostí není problém, pokud má dřevo možnost opět vyschnout.

Dřevo se hodí jen na venkovské stavby
V dnešní moderní architektuře je dřevo velmi oblíbeným materiálem. Navíc mnohé dřevostavby nelze na první pohled rozeznat od klasických zděných staveb.

Dřevo bude napadeno škůdci
Důkladným vysušením dřeva tak, aby hodnota obsažené vody byla nižší než 18% lze dosáhnout účinné ochrany proti napadení škůdci. V kombinaci s přírodními impregnanty, popřípadě chemickými pro venkovní užití, je tak riziko napadení téměř nulové.

Dřevo je drahé
Na první pohled se to tak skutečně může zdát, ale po porovnání jeho vlastností a jednoduchosti zpracování dojdeme k tomu, že právě dřevo vychází ze všech stavebních materiálů jako nejlevnější.

V dnešní moderní architektuře je dřevo velmi oblíbeným materiálem. Navíc mnohé dřevostavby nelze na první pohled rozeznat od klasických zděných staveb.